سوت کیمیا علیزاده بیمارستان بیمارستان بیماری

سوت: کیمیا علیزاده بیمارستان بیمارستان بیماری ایرانی ویروس عفونت عضلات سیستم ایمنی ایران

گت بلاگز اخبار اجتماعی پول فرهنگیان نبود سپرده‌ عادی بانک سرمایه را بردند / ناگفته‌هایی از صندوق ذخیره فرهنگیان وبانک سرمایه

کشور عزیزمان ایران نوشت: مهدی نیکدل مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان ضمن اینکه اعداد مطرح شده است راجع به حجم تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان به وسیله طیف منتقدان را

پول فرهنگیان نبود سپرده‌ عادی بانک سرمایه را بردند / ناگفته‌هایی از صندوق ذخیره فرهنگیان وبانک سرمایه

ناگفته هایی از صندوق ذخیره فرهنگیان وبانک سرمایه: پول فرهنگیان نبود سپرده عادی بانک سرمایه را بردند

عبارات مهم : صندوق

کشور عزیزمان ایران نوشت: مهدی نیکدل مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان ضمن اینکه اعداد مطرح شده است راجع به حجم تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان به وسیله طیف منتقدان را با آمارهای دیگری رد می کند، توضیح می دهد که قرار است مجموعه صندوق از این تحقیق و تفحص جهت اصلاح ساختارها و رویه های خود استفاده کند. نیکدل همچنین می گوید که صندوق بابت بسیاری از موارد درج شده است در گزارش تحقیق و تفحص، ماه ها قبل اقدام به طرح شکایت در دستگاه قضایی کرده که البته هنوز به جای خاصی نرسیده هست. او امیدوار است که ارجاع گزارش به قوه قضائیه باعث تسریع در پیگیری به این شکایت ها هم بشود.

پول فرهنگیان نبود سپرده‌ عادی بانک سرمایه را بردند / ناگفته‌هایی از صندوق ذخیره فرهنگیان وبانک سرمایه

اهم سخنان او به شرح زیر است:

-اگر صندوقی با این وسعت غیر قانونی بود آیا در 23سال گذشته کسی جلوی فعالیت آن را نگرفته و این صندوق فعالیت مستمر داشته است؟ اصولاً چنین ادعایی، همه نهادهای نظارتی کشور را زیر سؤال می برد. از سوی دیگر اگر چنین ادعایی درست بود آیا معلم و فرهنگی فرهیخته ای که قانون را می داند در سال های متمادی به یک صندوق غیر قانونی پول واریز می کرد؟ حدود 23 سال است که این صندوق فعالیت می کند و سهم الشرکه معلمان را در وقت مقرر به آنها پرداخت می کند.

کشور عزیزمان ایران نوشت: مهدی نیکدل مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان ضمن اینکه اعداد مطرح شده است راجع به حجم تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان به وسیله طیف منتقدان را

-با این حال، همه استعلام هایی که از معاونت حقوقی ریاست جمهوری و نهادهای دیگر گرفته ایم حاکی از این است که صندوق ذخیره فرهنگیان یک مؤسسه انتفاعی غیر دولتی است و تحت سرفصل قانون و به صورت مجاز هم تأسیس شده است هست. حالا اگر بعضی می خواهند قوانین محکم تری تصویب کنند و شکل حقوقی صندوق را عوض کردن دهند، اختیار خودشان هست. ولی تأسیس و فعالیت صندوق ذخیره فرهنگیان غیر قانونی نبوده است.

-ما سابقه ای در صندوق، دولت و مجلس نداریم که گفته باشند این صندوق غیر قانونی است یا تأسیس آن اشکالاتی داشته هست. نه تنها چنین مسأله ای مطرح نبوده، بلکه صندوق ذخیره فرهنگیان بعد از تأسیس به الگوی بعضی نهادهای دیگر تبدیل شده است و آنها هم جهت کارمندان و کارکنان خود چنین ساختاری را تأسیس کردند. به طور نمونه صندوق ذخیره کارکنان شهرداری در سال 1387 و صندوق ذخیره صنعت نفت نیز در سال 1379 تأسیس شدند. در حال حاضر هم پرسنل دستگاه های متفاوت از جمله معلمان از چنین تشکیلاتی سود می برند و استفاده می کنند. بنابراین جهت نخستین بار است که چنین ادعایی مطرح می شود.

-نکته مهم ولی نحوه ارتباط صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه است که متأسفانه بعضی تلاش کردند بانک و صندوق را به جای هم معرفی کنند. واقعیت این است که کل سهام صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه زیر 5 درصد مجموع دارایی های صندوق است که آن هم مربوط به شرکت های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان است و جمعاً حدود 47 درصد از سهام بانک سرمایه را مشمول بر می شود.

پول فرهنگیان نبود سپرده‌ عادی بانک سرمایه را بردند / ناگفته‌هایی از صندوق ذخیره فرهنگیان وبانک سرمایه

-بیش از 95 درصد از دارایی های صندوق ذخیره فرهنگیان ارتباطی به بانک سرمایه ندارد. متأسفانه بعضی افراد آگاهانه یا نا آگاهانه به علت عملکرد این 5 درصد، آن 95 درصد را هم زیر سؤال برده اند. البته ما منکر این نیستیم که صندوق ذخیره فرهنگیان می توانست عملکرد بهتری داشته باشد یا اینکه در صندوق اتفاقات سوئی افتاده است ولی این اتفاقات سوء، به هیچ عنوان با ادعاهای مطرح شده است از سوی بعضی از افراد یعنی ارقام 10 هزار و 16 هزار میلیارد تومان همخوانی ندارد و حتی گزارش تحقیق و تفحص هم آن ادعاها را تأیید نمی کند.

-کل دارایی های دفتری صندوق ذخیره فرهنگیان 5 هزار میلیارد تومان است و این دارایی هم در حال حاضر سر جایش است لیکن دارایی های صندوق به صورت پول نقد نیست که کسی بتواند آن را بردارد و ببرد بلکه این دارایی در شرکت های پتروشیمی، ماشین سازی، ساختمانی، آی تی، صنایع آموزشی، شرکت های بورسی و… هست. در واقع این شرکت ها، دارایی صندوق هستند.

کشور عزیزمان ایران نوشت: مهدی نیکدل مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان ضمن اینکه اعداد مطرح شده است راجع به حجم تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان به وسیله طیف منتقدان را

-البته در بعضی شرکت های صندوق هم همان طور که گزارش تحقیق و تفحص اشاره کرده، عده ای کلاهبرداری و سوء استفاده کرده اند که اگر مجموع این تخلفات را جمع بزنیم و به شرطی که در قوه قضائیه هم همه آنها به رأی برسند، مجموعاً 500 میلیارد تومان نمی شوند ولی متأسفانه بعضی به دلایل مختلف، از اختلاس 16 هزار میلیارد تومانی نام می برند. حال سؤال این است که در مجموعه ای که کل دارایی دفتری آن به شرحی که توضیح دادم، 5 هزار میلیارد تومان است چطور اختلاس 16 هزار میلیاردی رخ می دهد؟

-احتمالاً اینها مجموع رقم کل وام های پرداخت شده است به وسیله بانک سرمایه مشمول بر وام های معوق، مشکوک الوصول و … است که در بانک سرمایه اتفاق افتاده هست. بعضی این ارقام را جمع زده اند و به عنوان عملکرد صندوق مطرح می کنند در حالی که بانک سرمایه یک بنگاه اقتصادی است که زیر نظر نهادهای نظارتی فعالیت می کند.

پول فرهنگیان نبود سپرده‌ عادی بانک سرمایه را بردند / ناگفته‌هایی از صندوق ذخیره فرهنگیان وبانک سرمایه

-من نمی خواهم از اساس منکر بشوم که یک سهامدار به صورت قانونی یا غیر قانونی دخالت هایی در یک مجموعه داشته باشد. من منکر این نیستم که زمانی مدیران صندوق در بانک سرمایه دخالت می کردند و می رفتند آنجا می نشستند. این پرسشها را هم قوه قضائیه مشخص خواهد کرد. ولی سؤال من این است که اگر از بانک سرمایه مثلاً 10 هزار میلیارد تومان بیرون رفته آیا این پول فرهنگیان بوده؟ بعضی می گویند که صندوق، پول فرهنگیان را هدر داده است ولی حرف ما این است که این پول فرهنگیان نبوده بلکه پول سپرده گذاران عادی بانک سرمایه بوده است.

-از ابتدای تأسیس صندوق ذخیره فرهنگیان تا آخر اسفند 1395، میزان پولی که از فرهنگیان کسر شده است و به حساب صندوق واریز شده است است مجموعاً 1500 میلیارد تومان بوده هست. در همین مدت 700 میلیارد تومان هم به عنوان سهم دولت واریز شده است که مجموع واریزی ها به 2200 میلیارد تومان رسیده هست. با همین مبالغ، صندوق اقدام به سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی در شرکت های متفاوت کرده که نتیجه آن 3400 میلیارد تومان سودآوری بوده هست. از این مبالغ حدود 1800 میلیارد تومان در بازه زمانی مذکور به عنوان سهم الشرکه به فرهنگیان بازنشسته پرداخت شده است است.

-به صورت درصدی نیز مبالغی که از مجموع دریافتی فرهنگیان در وقت بازنشستگی پرداخت می شود، 23 درصد آن مربوط به واریز معلمان و سهم دولت است در حالی که 67 درصد از این پول، سودآوری ناشی از عملکرد صندوق است و این عملکرد کاملاً قابل قبولی است.

-من در مجلس به نمایندگان محترم گفتم که چطور است که در مؤسسه ای از مردم و دولت جمعاً 2200 میلیارد تومان پول گرفته و دارایی موجود آن حدود 5 هزار میلیارد تومان است و حدود 1800 میلیارد تومان به بازنشستگان پرداخت کرده هست، 15 هزار میلیارد تومان اختلاس شده است است؟ این معادله را چه کسی می تواند قبول کند؟ اصلاً چطور ممکن است؟

-نمایندگان مجلس هم قبول دارند ولی معتقدند که بالاخره بانک زیر نظر صندوق ذخیره فرهنگیان بوده هست. اگرچه بانک سرمایه زیر نظر بانک مرکزی فعالیت می کند، با این حال پولی که از سیستم بانک خارج شده است است بعد انداز عادی سپرده گذاران خود بانک سرمایه بوده نه بعد انداز معلمان و فرهنگیان. بنابراین این وسط مغلطه ای اتفاق افتاده که خیلی ها هم ممکن است نتوانند مرز آن را تشخیص دهند.

-ما از اصل تخلف دفاع نمی کنیم و دنبال مخفی کردن آن نیستیم. در حالی که خود بانک سرمایه هم تاکنون صدها مورد شکایت علیه این بدهکاران به سیستم قضایی داشته تا دستگاه قضایی یاری کند که این بدهی ها وصول شوند. در صندوق ذخیره فرهنگیان نیز در هشت ماه گذشته نزدیک به 30 مورد شکایت علیه بدهکاران مطرح شده است که متأسفانه هیچ کدام منتهی به نتیجه نشده اند. امیدواریم در ماه های آتی قوه قضائیه این شکایت ها را به جایی برساند.

-بانک سرمایه خودش مستقلاً شکایت کرده هست. همزمان با اینکه کار تحقیق و تفحص در مجلس شروع شد ما ده ها شکایت علیه بدهکاران تنظیم کردیم. البته در صندوق، نهادهای نظارتی متفاوتی حضور داشتند و این شکایت ها با کمک همین نهادها انجام شدند. تقریباً علیه هر اتفاقی که در صندوق رخ داده بود، شکایت شده است و در دادسرای پولی و مالی همه این شکایت ها کلاسه پرونده دارند که امیدوارم به جایی برسند.

-تاکنون که این شکایت ها تقریباً همان طور مانده اند. ما هم البته پیگیری خودمان را داریم و این کار را می کنیم که این پرونده ها جلو بروند ولی نهایتاً همه چیز دست دستگاه قضایی هست. بجز یک مورد از وصول مطالبات، بقیه موارد منتهی به نتیجه نشده اند.

این تحقیق و تفحص می تواند یاری کند به اینکه این شکایت ها دوباره به جریان بیفتند؟

-به خاطر تخلف در 5 درصد سرمایه به بقیه 95 درصد سرمایه هم لطمه زدند. بعضی از شرکت های صندوق در بورس با کم کردن ارزش سهام روبه رو شدند. بخشی از این اتفاق از مصاحبه ها و اظهارنظرهایی ناشی می شد که مربوط به اوضاع صندوق بود. ما هم بارها به نمایندگان محترم گفتیم که به خاطر 5 درصد، به بقیه سرمایه های فرهنگیان لطمه نزنید. این سوء شهرتی که جهت صندوق ایجاد کرده اند مثلاً در زمینه جذب نیروی متخصص جهت صندوق مسئله ساز شده است هست. این دست پرسشها بواسطه چند تا اظهارنظر و مصاحبه بعضی افراد جهت صندوق ایجاد شد. خوشبختانه داریم به مسیری می رویم که این ضرر جبران شود.

-در رأس برنامه های ما شفافیت هست. در غیاب شفافیت است که سوء استفاده ها اتفاق می افتد. در رأس شفافیت هم این است که ما وارد بورس شویم و به تالار شیشه ای برویم. هنگامی که شرکت های ما وارد بورس شوند چشم های بیرونی آنها را می بینند و دیگر هر کاری که دلشان خواست نمی توانند انجام دهند. بعد از این است که باید در دارایی های صندوق تجدید نظر کنیم

-بانک سرمایه تاکنون صدها مورد شکایت علیه بدهکاران به سیستم قضایی داشته تا دستگاه قضایی یاری کند که این بدهی ها وصول شوند

واژه های کلیدی: صندوق | فعالیت | فرهنگیان | سرمایه گذاری | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz